wśród zgiełku hubek

anthox

Senior Member
English - Northeast US
Cześć,

Sytuacja: Pożar wybuchł, i strażacy wyjeżdżają remizę.

"Zadrgała w powietrzu rześka pobudka trąbki As, rozskoczyły się na obie strony skrzydła bramy wyjazdowej i wśród zgiełku hubek, w krwawym świetle zapalonych pochodni runęły w ciszę ulic wozy pożarników[.]" Stefan Grabiński, "Czerwona Magda"

Nie rozumiem tego słowa w tym kontekście... według każdego słownika, "hubka" to "tinder" lub materiał do rozpalenia ogień, pochodząca od hub (niejadalnych grzybów nadrzewnych). Proszę o pomoc, dziękuję!

Last edited:
  • jasio

Senior Member
    "Zadrgała w powietrzu rześka pobudka trąbki As, rozskoczyły się na obie strony skrzydła bramy wyjazdowej i wśród zgiełku hubek, w krwawym świetle zapalonych pochodni runęły w ciszę ulic wozy pożarników[.]" Stefan Grabiński, "Czerwona Magda"
    Prawdę mówiąc, pierwszy raz w życiu widzę to słowo w tym kontekście. Ale znalazłem. :-D

?RODKI ALARMOWANIA I £¥CZNO?CI - PLESZEWSKIE MUZEUM PO¯ARNICTWA

A tu hupka (bo i taką pisownię znalazłem) jest opisana bardziej detalicznie: Historypoż Sygnał na hupkę. Strażacy do góry pospieszajcie wraz!

anthox

Senior Member
    English - Northeast US
    Prawdę mówiąc, pierwszy raz w życiu widzę to słowo w tym kontekście. Ale znalazłem. :-D

?RODKI ALARMOWANIA I £¥CZNO?CI - PLESZEWSKIE MUZEUM PO¯ARNICTWA

A tu hupka (bo i taką pisownię znalazłem) jest opisana bardziej detalicznie: Historypoż Sygnał na hupkę. Strażacy do góry pospieszajcie wraz!

Cudowne, dziękuję bardzo! Oczywiście, że pochodzi od niemiecki. Myślę, że te strony też mi pomogą, bo ta nowela ma wiele starych terminów strażackich, o których nic nie znam (ani po angielsku).

Last edited: