walk-in

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by littledogboy, Nov 30, 2012.

 1. littledogboy

  littledogboy Senior Member

  Například walk-in centre. Do češtiny. Pro příchozí z ulice, pro pacienty bez objednání...?? Nějaký lepší nápad? Elegantní řešení? Díky.
   
 2. sikes New Member

 3. albrgt Member

  Prague
  Czech
  Odhaduju, že walk-in je jen jiný výraz pro drop-in. U nás se používá (bez překladu) v souvislosti s péčí o drogově závislé. Jinak a obecněji (i mimo drogovou tématiku) to jde označit jako nízkoprahové zařízení.
  Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Nízkoprahové_zařízení
  Ale jak poznamenal sikes, chybí kontext, takže střílím poslepu.
   
 4. littledogboy

  littledogboy Senior Member

  Díky. Kontext:

  NHS walk-in centres treat around 3 million patients a year and have proved to be a successful complementary service to traditional GP and A&E services.

  ___ střediska Národní (nebo Státní?) zdravotní služby ošetří každoročně okolo tří milionů pacientů. Ukázalo se, že úspěšně doplňují tradiční ordinace praktických lékařů a pohotovostní oddělení nemocnic.

  nízkoprahové zařízení se mi nezdá špatné, ačkoli v češtině taková walk-in centra asi neexistují...?
   
 5. albrgt Member

  Prague
  Czech
  Podle toho, co jsem našel, jsou v ČR nízkoprahová centra spíš sociálního zaměření (mládež, rizikové skupiny), ale mohou být i na pomezí mezi soc. službam a zdravotnickými službami (např. http://www.cervenykriz.zlin.cz/nizkoprahove-centrum.html). Nicméně žádný formalizovaný systém, jaký mají podle vašeho kontextu v Británii, u nás pokud vím není.
   
 6. littledogboy

  littledogboy Senior Member

  Dobrý den, albrgte, takže: máte pravdu, že walk-in = drop-in, což je slovo používané i v češtině. Oboje znamená (jen tak) se zastavit. Nehodí se mi, že se tím obvykle míní centra pro uživatele drog.
  Použiju slovo nízkoprahové, i když má v odborné hantýrce taky trochu jiné konotace. Díky za nápady.
   

Share This Page

Loading...