Warszawiak czy Warszawianin?

mcibor

Senior Member
Witajcie!

Ostatnio słyszałem kilka ciekawych nazw ludzi mieszkających w miastach / krainach i na przykład:

mieszkaniec Kubania (Кубань) to Kubańczyk, czy Kubaniec?
mieszkaniec Warszawy, to Warszawiak, czy Warszawianin?

bo Szczecina jestem na 100% pewny, że Szczecinianin.

Jest na to jakaś zasada, czy reguła?

Pozdrawiam!

• njumi

Senior Member
    POLSKI
    Co do warszawiaka i warszawianina uważam obie formy za poprawne. Wydaje mi się, że używanie formy warszawianin jest jednak słuszniejsze, bo w rodzaju żeńskim występuje tylko warszawianka...

Czerpiąc ze wzoru warszawiak, warszawianin doszedłem do wniosku, że mieszkaniec Kubania to kubaniak lub kubanin, ale pewnym tego być nie mogę.

Z teorii znalazłem coś takiego:

http://www.proto.pl/poradyJezykowe/porada/info?itemId=35926&info=t

Thomas1

Senior Member
    polszczyzna warszawska
    Słowik poprawnej polszczyzny, PWN, 1996 podaje:
    Najbardziej produktywne w zakresie nazw rodzimych są przyrostki –ian i –ak . Pierwszy z nich jest nie nacechowany stylistycznie, używany we wszystkich odmianach języka. Przyrostek –ak w zastosowaniu do nazw mieszkańców miast i dzielnic miejskich ma zabarwienie potoczne; w nazwach mieszkańców kraju – nie ma tego zabarwienia: Krakowiak, Poznaniak – to jedyne formy nazw mieszkańców tych regionów.
    Artykuł hasłowy na temat tworzenia nazw mieszkańców jest dość długi w słowniku, z którego cytuję.

Wydaje mi się, że użycie się nieco zmieniło w przypadku warszawiaka—tę formę słyszy się w tej chwili w mediach i nie odbieram jej jako nacechowanej potocznie. Jestem warszawiakiem z pochodzenia. brzmi naturalnie i nie wzbudza zastrzeżeń. Gdyby ktoś pokusił się o użycie drugiej formy, to właśnie tę formę odebrałbym jako nacechowaną (pompatycznie).

Tomek

PS: nazwy mieszkańców miast powinno się pisać małej litery.