wzór/wzorzec

< Previous | Next >

Boniej

Member
  ¨
Dobry wieczór! Czy możecie mi powiedzieć, jaka jest różnica miedzy wyrazami "wzór" a "wzorzec"? W mojim slowniku Langenscheidta oba hasła sa przetłumaczone jako "Muster", "Vorbild". Myśle, że mają to samo znaczenie a jednak używane są w innych powiązaniach?

Dziękuję i pozdrawiam!

• Oletta

Senior Member
    Wzór, może być w kratkę, w paski - jako deseń (design), są też wzory geometryczne (nie powiesz nigdy wzorce geometryczne), natomiast wzorzec postępowania, zachowania, do naśladowania, (czyli inaczej wzór). Nie powiesz "wzorzec w kratkę", tylko "wzór", jednak możesz powiedzieć wzór do naśladowania, wzór cnot, itp. Podałam Ci kolokacje, które może Ci pomogą. Ewentualnie podaj kontekst, którego szukasz.

Pozdrawiam!

BezierCurve

Senior Member
    Tak jak pisała Oletta.
    Można jeszcze wymienić: wzór matematyczny/fizyczny/chemiczny itp (czyli ogolniej: formuła).
    Co do wzorca, istnieje też np. wzorzec metra (unit of length) znajdujący się w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sevres :)

candy-man

Senior Member
    Polish/Poland
    There is a useful collocation: ~do nasladowania that can go with both wzór and wzorzec. To be more precise,I´ll put you as an example the following sentence: W szkole,to Krzysztof byl moim wzorcem do naśladowania/ wzorem do naśladowania.
    (At school it was Christopher who was a good person to follow)
    Besides, here the noun wzór is heard more commonly,I believe.
    Greetings.

< Previous | Next >