Zaimek wskazujący przed rzecownikiem lub po nim

jazyk

Senior Member
Brazílie, portugalština
Dzień dobry,

Ruch ten
zwalczał mistycyzm muzułmański (sufizm), potępia kult świętych oraz świętych miejsc (z wyjątkiem Mekki i Medyny), podkreśla człowieczy aspekt natury Mahometa.

Nazwa wahhabizm pochodzi od imienia twórcy tego ruchu, muzułmańskiego teologa Muhammad Ibn Abd al-Wahhaba (1703-1792).


W polszczyźnie widzę częściej zaimki wskazujące po rzeczownikach, kiedy powołujemy się na coś, co już wymieniono. Czy widziecie jakąś różnicę międy oboma położeniami tych zaimków/zaimków tych ;) w takich przypadkach?

Dziękuję za Wasze odpowiedzi.
 
 • njumi

  Senior Member
  POLSKI
  Zastosowanie kolejności ruch ten zamiast ten ruch odbieram jako zabieg stylistczny. Brzmi to trochę bardziej poważnie. Ustawiając słowo ruch na pierwszym miejscu, zwraca się też, wg mnie, większą uwagę czytelnika na to co jest istotą tego wywodu, czyli na ruch.

  Myślę, że zmianę kolejności z ten ruch na ruch ten można przeprowadzić wyłącznie gdy rzeczownik określany przez zaimek jest podmiotem w zdaniu. W przypadku tego ruchu zamiana na ruchu tego nie brzmi poprawnie - chyba dlatego, że w drugim zdaniu podmiotem jest nazwa wahhabizm.

  Poza tym większych różnic nie dostrzegam.
   

  Virtuose

  Senior Member
  Polish/Poland
  Zastosowany szyk przestawny jest (jak napisała njumi) środkiem stylistycznym i służy zwróceniu uwagi odbiorcy na wspominany już wcześniej (oraz ponownie użyty w bieżącym zdaniu jako podmiot) rzeczownik "ruch".

  Zabieg taki spotykany jest na początku zdania i dotyczy rzeczownika pełniącego funkcję podmiotu.

  Z reguły w języku polskim zaimki wskazujące stosowane są przed rzeczownikiem, za wyjątkiem tekstów literackich, gdzie z oczywistych względów panuje swoboda i dowolność w użyciu szyku przestawnego :D
   
  Top